• Strona główna
  • Organizacja przedszkola
  • Zaj. dodatk.
  • Chór
  • Kadra
  • Kontakt
  • Przetargi
  • Projekty wieloletnie

Przedszkole Samorządowe Nr 82 "Stumilowy Las" w Białymstoku

Powrót

"Piękna nasza Polska cała" - ogólnopolski projekt edukacyjny

       W międzynarodowym projekcie „Piękna nasza Polska cała” wzięły udział dzieci  pięcio- i sześcio- letnie  z 4 grup przedszkolnych.  Realizacja projektu odbywała się od września do grudnia 2018 roku. Przedszkolaki miały do wykonania szereg zadań, które wykonywały z ochotą i wywiązały się wspaniale.  Do udziału w projekcie zostali zaangażowani także rodzice oraz dziadkowie naszych przedszkolaków.
Zadania zrealizowane:
Zadanie 1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. 
 Realizacja tego zadania odbyła się podczas uroczystego apelu dnia 09.11.2018 o godzinie 11.11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. W uroczystości uczestniczyły wszystkie dzieci 5, 6 letnie a także zaproszeni goście i rodzice. Hymn został odśpiewany przez wszystkich zgromadzonych na apelu. Dzieci odpowiednio wcześniej uczyły się wszystkich zwrotek hymnu.
Zadanie 3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada
Uroczysty apel odbył się 09.11.2018. Uczestniczyły w nim dzieci biorące udział w projekcie, panie dyrektor, nauczyciele, zaproszeni rodzice i goście. Apel został zorganizowany przez najstarszą grupę „Biedronki” (dzieci sześcioletnie). Podczas apelu odśpiewany został hymn „Mazurek Dąbrowskiego” a także wiele pieśni patriotycznych. Dzieci przygotowały także wzruszającą inscenizację „Rozmowa z pomnikiem, recytowały wiersze. Wystąpił także chór przedszkolny. Na koniec przedstawiona została prezentacja o Polsce.
Zadanie 4. Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej
Dzieci uczyły się takich pieśni patriotycznych jak: „Wojenko, wojenko…” „Przybyli ułani”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza Brygada”, „Pierwsza Kadrowa”. To było najbardziej lubiane zadanie przez dzieci. Chętnie uczyły się piosenek i ochoczo odśpiewały wszystkie podczas apelu.
Zadanie 5. Nauka tańca ludowego
Dzieci z koła tanecznego „Pląsik” przygotowały taniec „Tupacz. Jest to podlaski taniec ludowy. Podlaskie tańce są nieco spokojniejsze, mniej żywiołowe niż w innych regionach Polski. Większość tańców podlaskich składała się z dwóch części: powolnej zwanej zachodzeniem oraz szybszej, którą nazywano częścią wirową. Dzieci zaprezentowały taniec podczas uroczystości Patriotycznego Śpiewania w dniu 09.11.2018
Zadanie 6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej
Wszystkie dzieci biorące udział  w projekcie uczyły się wiersza „Katechizm Dziecka Polskiego” W. Bełzy. Recytowany był podczas uroczystości Patriotycznego Śpiewania. Ponadto dzieci przygotowujące apel recytowały także wiersz „Ojczyzna”.
Zadanie 7. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”
Zadanie zostało wykonane przez dzieci i nauczycieli biorących udział w projekcie. Do realizacji zostali także włączeni rodzice poprzez przygotowywanie ilustracji. Gazetka patriotyczna przedstawiała ilustracje i informacje dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zadanie 8. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”
Praca plastyczna została wykonana na zajęciach dydaktycznych przez grupę „Promyczki” w formacie A1. Do wykonania pracy dzieci wykorzystały arkusze szarego papieru oraz farby.
Zadanie 9. Zabawa ludowa
Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie miały okazję poznać i bawić się w takie zabawy ludowe jak : „Mam chusteczkę haftowaną” „Jawor, jawor” „Mało nas do pieczenia chleba”.
Zadanie 10. „Według przepisu Babci lub Dziadka”
Sałatka owocowa wg przepisu babci Basi została wykonana przez grupę Promyczki podczas realizacji projektu „Żyj zdrowo”.
Zadanie 11. „Na skrzydłach historii”
Prezentacja multimedialna została stworzona podczas wizyty Pyzy z programu Agaty Chmury „Wedruje Pyza swym kraje i różne szlaki poznaje”. W prezentacji zostały zawarte wiadomości na temat Białegostoku i okolic, które poznawała Pyza będąc w odwiedzinach w naszym mieście.
Zadanie 12. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości
Pocztówka z Białegostoku została wysłana do Pani Ludmiły Fabiszewskiej. Dzieci podczas wycieczki na pocztę same kupowały znaczek, naklejały i wrzucały do skrzynki.
Zadanie 13 „Napisz kartkę Bohaterom”
Wszystkie grupy biorące udział w projekcie wysłały kartkę bohaterom. Dzieci podczas wycieczki na pocztę same kupowały znaczek, naklejały i wrzucały do skrzynki. Wiele dzieci wzięło indywidualnie udział w akcji, wraz ze swoimi rodzicami wysyłając kartki. W akcji wzięli udział również nauczyciele.
Zadanie 16. „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie drzewka jako symbolu życia i wolności.
Dzieci z grupy „Misie” uczestniczące do koła przyrodniczego wraz z nauczycielkami i pomocą konserwatora zasadziły drzewo pamięci w okolicach naszego przedszkola. Na drzewku umieszczona została upamiętniająca wydarzenie tabliczka z logiem projektu.
Zadanie 18 . „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury  i tradycji.
Dzieci brały udział w wycieczkach poznając przy tym zabytki, dorobek historyczny, oraz ważne miejsca:
Grupa Misie 05.10. 2018 wybrała się na wycieczkę do Pałacu Branickich
Grupa Biedronki 05.11.2018 wybrała się na cmentarz wojskowy
Grupa Misie, Motylki i Biedronki wybrała się 06.11.2018 do Muzeum Pamięci Sybiru
Grupa Promyczki 07.11.2018 wybrała się pod pomnik J. Piłsudskiego
Grupa Promyczki 08.11.2018. wybrała się na wycieczkę na cmentarz wojskowy
Grupa Motylki wybrała się na wycieczkę do Biblioteki na zajęcia „Symbole narodowe”
Grupa Biedroneczki, Promyczki 15.11.2018 wybrała się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej na uroczystość patriotyczną.
 
      W ramach projektu uczestniczyliśmy także w programie Pani A. Chmury „Wędruje Pyza swym krajem i różne szlaki poznaje”. Pyza odwiedziła nasze miasto i nasze przedszkole. Zwiedzała najważniejsze zabytki, poznała historię naszego miasta i wraz z pamiątkami wróciła do Alwerni.
Uczestniczyliśmy także w wymianie pocztówkowej z innymi miastami ze wszystkich województw. Wykonaliśmy pocztówkową mapę Polski.
     W ramach projektu zorganizowaliśmy akcję w naszym przedszkolu „Światełko dla poległych” Rodzice wraz z dziećmi przynosili znicze do przedszkola. Później dzieci wybrały się na wycieczkę na cmentarz wojskowy by uhonorować walczących za ojczyznę.
     Uroczystość Pluszowego Misia została również zorganizowana w tematyce patriotycznej. Podczas niej dzieci poznawały różne regiony, miasta Polski, oraz ich znaki szczególne.
     Zorganizowane zostały także warsztaty dla dzieci z udziałem zespołu pieśni i tańca „Kurpie zielone” Dzieci mogły zapoznać się ze strojami ludowymi naszego regionu, przyśpiewkami oraz tańcami.
Zorganizowana została także uroczystość „Patriotyczne Śpiewanie” popołudniem dnia 09.11.2018. Podczas tej uroczystości zaproszeni rodzice, dziadkowie, dzieci i inni goście mogą wspólnie spędzić czas na śpiewaniu pieśni patriotycznych. Szczególnie wzruszająca jest ta uroczystość dla najstarszego pokolenia.
      W naszym przedszkolu od lat realizujemy projekt patriotyczny, którego celem jest  rozwijanie poczucia przynależności narodowej,  poszerzanie wiedzy na temat wydarzeń historycznych związanych z naszą ojczyzną,  wdrażanie dzieci do czczenia pamięci bohaterów walczących o niepodległość, kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych. Jednak w tym roku – 100 roczncy odzyskania przez Polskę niepodległosci wszystkie wydarzenia odbywające się  w naszej placówce miały jeszcze bardziej podniosły charakter i większy zakres działania.
 
Aneta Drzewiecka
Anna Rynkiewicz
Beata Szorc - Frankowska


      Dzieci i nauczyciele z naszego przedszkola wzięli udział w II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała.
 W tej edycji zrealizowaliśmy 3 zadania projektu.
        Konkurs dla dzieci z rodzicami – „Przedszkole – drugi dom” został zorganizowany w ramach obchodów przez nasze przedszkole jubileuszu 10-cio lecia. W konkursie wzięły udział nasze przedszkolaki wraz z rodzicami a także absolwenci naszego przedszkola. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
       Zadanie „A ja kocham moje miasto” – narysowanie największej laurki dla miasta – kredą na asfalcie, placu wykonały dzieci z grupy Motylki. W słoneczny dzień wybrały się na plac naszego przedszkola i z ochotą zabrały się do rysowania laurki dla miasta pełnej serc.
      „Polska Wiosna” – grupowa praca plastyczna to kolejne zadanie zrealizowane przez grupę Motylki. Zadaniem dzieci było przedstawienie w formie pracy plastycznej na dużym arkuszu papieru jak ich oczami wygląda wiosna w Polsce.
 
Aneta Drzewiecka
Beata Szorc - Frankowska

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.

  • Strona główna
  • Organizacja przedszkola
  • Zaj. dodatk.
  • Chór
  • Kadra
  • Kontakt
  • Przetargi
  • Projekty wieloletnie