• Strona główna
  • Organizacja przedszkola
  • Zaj. dodatk.
  • Chór
  • Kadra
  • Kontakt
  • Przetargi
  • Projekty wieloletnie

Przedszkole Samorządowe Nr 82 "Stumilowy Las" w Białymstoku

Powrót
OBSZAR NR 3
Scenariusz
Temat: „Mój własny labirynt” - tor przeszkód ( zabawa fundamentalna)
.

Grupa wiekowa: 3-latki
Treści podstawy programowej:
  1. Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo.
  2. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
  3. Próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

Cel główny:
  • zapoznanie dzieci z zasadami budowy labiryntu ( toru przeszkód),
  • rozwijanie poczucia równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • rozwijanie zmysłu dotyku,
  • kształtowanie kreatywności i pomysłowości u dzieci,
  • wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci podczas pokonywania labiryntu (toru przeszkód).

Cele szczegółowe:
  • zna zasady budowy labiryntu,
  • rozwija poczucie równowagi i koordynację wzrokowo-ruchową,
  • rozwija zmysł dotyku,
  • kształtuje kreatywność i pomysłowość,
  • dba o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci podczas pokonywania labiryntu ( toru przeszkód)

Metody:
  • czynna – zadań stawianych dziecku,
  • słowna –objaśnień,
  • percepcyjne – obserwacji.

Formy:
  • grupowa

Środki dydaktyczne: koc, ławka, duże miękkie klocki, ławeczki, gazety, grzechotka, piórka, magnetofon, płyta CD.

                                                                        Przebieg:

  1. „Do czego służy gazeta?” - zabawa naśladowcza.
    Każde dziecko otrzymuje gazetę. Kiedy nauczyciel gra na grzechotce dzieci spacerują po sali – udając, że czytają gazetę. Kiedy dźwięk grzechotki milknie dzieci wykonują polecenia nauczyciela:
-  przeskocz  przez gazetę,
- usiądź na gazecie,
- biegnij naokoło gazety
- wskocz na gazetę/ zeskocz z gazety
- zgnieć gazetę (zrób z niej kulkę)

    2. „Mój labirynt” - tor przeszkód.
  • prezentacja przygotowanych przedmiotów,
  •  podanie nazwy kolejnych przedmiotów przez wybrane dziecko,
  • zapowiedź zabawy,
  •  zapoznanie dzieci z zasadami tworzenia toru przeszkód,
  • wspólne wykonanie toru przeszkód,
  • zapoznanie dzieci z zasadami obowiązującymi w czasie zabawy,
  • pokaz sposobu pokonania toru przeszkód
  •  pokonanie toru przeszkód przez kolejne dzieci

    3. „Masażyk”  - zabawa relaksacyjna.
    Prowadząca rozdaje dzieciom piórka, a dzieci dobierają się w pary (zadaniem dzieci jest delikatne dotykanie piórkiem twarzy, włosów, uszu, rączki kolegi/koleżanki z pary). Po chwili następuje zamiana ról.

    4. Zakończenie zajęć:
"Wszyscy są, żegnam Was,        
 już zabawę skończyć czas,
 jestem Ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.

                                                                                Opracowały: Agnieszka Piasecka, Elwira Siemieńczuk 

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.

  • Strona główna
  • Organizacja przedszkola
  • Zaj. dodatk.
  • Chór
  • Kadra
  • Kontakt
  • Przetargi
  • Projekty wieloletnie