SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: ,,Bezpieczna droga”, czyli uczę się zasad ruchu drogowego – spotkanie z funkcjonariuszem straży miejskiej.
Cel główny:
Cele operacyjne:
Dziecko...
· Wie, co to są znaki drogowe.
· Potrafi praktycznie zademonstrować sposób poruszania się pieszych i pojazdów.
· Wie, co to jest sygnalizator świetlny i do czego służy.
· Potrafi nazwać przejście dla pieszych.
· Rozumie konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego.
· Aktywnie uczestniczy w zajęciu.
Metody:
- czynne – zadań stawianych dziecku
- słowne – pogadanka
- percepcyjne - pokaz
Przebieg zajęcia
1. Przywitanie zaproszonego gościa (funkcjonariusza straży miejskiej) na placu przedszkolnym, gdzie rozstawione jest mobilne miasteczko ruchu drogowego.
2. Przedstawienie tematu zajęcia.
3. Przybliżenie dzieciom zasad ruchu drogowego poprzez omówienie zasad korzystania z miasteczka:
- Jakie pojazdy poruszają się po ulicach?
- Gdzie chodzą piesi?
- Jak można przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy?
- O czym muszą pamiętać piesi i kierowcy samochodów?
- Co pomaga kierowcom bezpiecznie jeździć po ulicach?
- Co stoi przy skrzyżowaniach lub przy przejściach dla pieszych?
4. ,,Przejście na drugą stronę ulicy” – praktyczne zastosowanie zasad bezpieczeństwa podczas przejścia po pasach na drugą stronę ulicy pieszych oraz rowerzystów.
5. ,,Ruch uliczny” – zabawa ruchowa. Dzieci chodzą i jeżdżą na rowerach korzystając z miasteczka i zachowując poznane zasady.
6. Wspólne zabawy, gry edukacyjne z zakresu ruchu drogowego utrwalające przekazaną wiedzę.
Opracowała: Agnieszka Postołowicz
Temat: ,,Bezpieczna droga”, czyli uczę się zasad ruchu drogowego – spotkanie z funkcjonariuszem straży miejskiej.
Cel główny:
- Kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się dziecka na drodze – poznanie i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach przez pieszych, poznawanie skutków niewłaściwych zachowań i kształtowanie umiejętności ich przewidywania.
- Wzbogacanie słownika czynnego dzieci o nowe wyrazy związane z ruchem drogowym.
- Uświadomienie dzieciom znaczenia zawodu policjanta w życiu codziennym.
Cele operacyjne:
Dziecko...
· Wie, co to są znaki drogowe.
· Potrafi praktycznie zademonstrować sposób poruszania się pieszych i pojazdów.
· Wie, co to jest sygnalizator świetlny i do czego służy.
· Potrafi nazwać przejście dla pieszych.
· Rozumie konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego.
· Aktywnie uczestniczy w zajęciu.
Metody:
- czynne – zadań stawianych dziecku
- słowne – pogadanka
- percepcyjne - pokaz
Przebieg zajęcia
1. Przywitanie zaproszonego gościa (funkcjonariusza straży miejskiej) na placu przedszkolnym, gdzie rozstawione jest mobilne miasteczko ruchu drogowego.
2. Przedstawienie tematu zajęcia.
3. Przybliżenie dzieciom zasad ruchu drogowego poprzez omówienie zasad korzystania z miasteczka:
- Jakie pojazdy poruszają się po ulicach?
- Gdzie chodzą piesi?
- Jak można przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy?
- O czym muszą pamiętać piesi i kierowcy samochodów?
- Co pomaga kierowcom bezpiecznie jeździć po ulicach?
- Co stoi przy skrzyżowaniach lub przy przejściach dla pieszych?
4. ,,Przejście na drugą stronę ulicy” – praktyczne zastosowanie zasad bezpieczeństwa podczas przejścia po pasach na drugą stronę ulicy pieszych oraz rowerzystów.
5. ,,Ruch uliczny” – zabawa ruchowa. Dzieci chodzą i jeżdżą na rowerach korzystając z miasteczka i zachowując poznane zasady.
6. Wspólne zabawy, gry edukacyjne z zakresu ruchu drogowego utrwalające przekazaną wiedzę.
Opracowała: Agnieszka Postołowicz