OBSZAR NR 1
Scenariusz zajęcia
Ćwiczenia gimnastyczne w grupie dzieci 5-6-letnich
Temat zajęcia: „Podróż do niezwykłej krainy” - rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności fizycznej;
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych
Cele szczegółowe:
dziecko:
- stosuje poprawnie terminy: siad klęczny, rozkrok, siad skrzyżny, siad prosty podparty, leżenie tyłem;
- poprawnie wykonuje czworakowanie;
- ćwiczy skoczność, zwinność, równowagę;
- poprawnie przeskakuje przez chustę obunóż i z nogi na nogę i na jednej nodze;
- potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne z użyciem kolorowych chustek;
- reaguje na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i zachowaniem się;
- bawi się i ćwiczy bezpiecznie z wykorzystaniem przyborów;
- czerpie radość podczas zabaw i ćwiczeń.
Formy:
• grupowa
• indywidualna
Metody:
• naśladowczo – ścisła;
• zabawowo – naśladowcza;
• zadaniowa – bezpośredniej celowości ruchu
Pomoce dydaktyczne: tamburyn, kolorowe chustki dla każdego dziecka, szarfy, obręcz, gazety, 2 ławeczki, laski gimnastyczne, woreczki,
Tok ćwiczeń gimnastycznych:
I. Część wstępna.
Opracowała: Anna Pyłko
- rozwijanie sprawności fizycznej;
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych
Cele szczegółowe:
dziecko:
- stosuje poprawnie terminy: siad klęczny, rozkrok, siad skrzyżny, siad prosty podparty, leżenie tyłem;
- poprawnie wykonuje czworakowanie;
- ćwiczy skoczność, zwinność, równowagę;
- poprawnie przeskakuje przez chustę obunóż i z nogi na nogę i na jednej nodze;
- potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne z użyciem kolorowych chustek;
- reaguje na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i zachowaniem się;
- bawi się i ćwiczy bezpiecznie z wykorzystaniem przyborów;
- czerpie radość podczas zabaw i ćwiczeń.
Formy:
• grupowa
• indywidualna
Metody:
• naśladowczo – ścisła;
• zabawowo – naśladowcza;
• zadaniowa – bezpośredniej celowości ruchu
Pomoce dydaktyczne: tamburyn, kolorowe chustki dla każdego dziecka, szarfy, obręcz, gazety, 2 ławeczki, laski gimnastyczne, woreczki,
Tok ćwiczeń gimnastycznych:
I. Część wstępna.
- Zbiórka. Dzieci ustawione w szeregu, stopy złączone. Nauczyciel wprowadza dzieci do tematu zajęć, zaprasza do odbycia podróży do lodowej krainy.
- „Znajdź sobie towarzysza podróży” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają po sali w rytm uderzeń tamburynu. Na hasło „Znajdź sobie parę” dzieci dobierają się w pary; za pierwszym razem chłopiec z chłopcem, dziewczynka z dziewczynką, za drugim razem dziewczynka z chłopcem.
- „Marsz z chustkami” - Dzieci maszerują po obwodzie koła, nauczyciel rozdaje chustki – machanie z przodu, z tyłu, nad głową, nisko, wysoko, pozdrawianie.
- „Ukryte dzieci” - zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają po sali, swobodnie bawiąc się chustkami. Na mocne uderzenie w tamburyn przykucają i nakrywają się chustką, aby jak najmniej było je widać; dwa uderzenia w tamburyn są sygnałem do ponownego ruchu.
- „Psi zaprzęg” – zabawa bieżna. Jedno dziecko z pary bierze szarfę i zakłada ją na plecy jak tornister, będą psem w zaprzęgu, druga osoba będzie powozić zaprzęgiem trzymając rękoma szarfę na hasło „zaprzęgi ruszają” dzieci naśladują jadące zaprzęgi. Potem dzieci zamieniają się rolami.
- „Jaskółka” – zabawa bieżna. Szarfy rozłożone w gniazda. Dzieci "Jaskółki" wylatują z gniazd, krążą w różnych kierunkach, tak, by nie dotknąć innego dziecka. Na hasło "burza" - wracają szybko do najbliższego gniazda. Nauczycielka „podbiera” szarfy. "Jaskółka", która przyleci za późno musi lecieć dalej.
- „Wędrująca chustka” - ćwiczenia mięśni brzucha – leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu – próba uchwycenia palcami stóp leżącej na podłodze chusty, uniesienie w górę i opuszczenie jej na brzuch. Wykonanie 2 – 3 oddechów przeponą, odłożenie chusty. Ćwiczenie to wykonywać przemiennie: prawą, lewą stopą oraz obunóż. Powtórzyć 2 x.
- „Niedźwiedź łowi ryby” – ćwiczenie z elementami czworakowania. Nauczyciel kładzie na środku sali dużą obręcz i rozrzuca wokół niej woreczki. Na hasło „Niedźwiedzie łowią ryby” dzieci chodzą na czworaka po sali, zbierają woreczki i zanoszą je do obręczy. Ćwiczenie trwa aż niedźwiedzie „złowią” wszystkie ryby.
- „Zwinne małpki” – ćwiczenia stóp. Dzieci ustawione w rozsypce, każde dostaje arkusz gazety. Próby „rysowania” na papierze palcami stóp, podnoszenie kartki pacami stóp, zgniatanie jej, prostowanie, machanie nią, darcie.
- „Gazetowa bitwa” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Każde dziecko ma gazetę, przy dźwięku grzechotki biegnie z nią w dowolnym kierunku po esach-floresach, trzymając ją nad głową w podniesionych rękach. Dzieci bawią się gazetą w dowolny sposób. Każde dziecko gniecie gazetę w kulkę i rzuca, podbiega i chwyta, a następnie rzuca do partnera, który powinien ją chwycić.
- Ćwiczenie mięśni grzbietu ”Przesuwamy chustę”. Dzieci w siadzie klęcznym, chustkę mają ściągniętą za rogi jak wstążkę położoną tuż przy kolanach. Odsuwają chustkę obiema rękami jak najdalej w przód z jednoczesnym skłonem tułowia, a następnie ponownie przysuwają ją do kolan (w czasie ćwiczenia dzieci nie unoszą się z pięt).
- Ćwiczenia mięśni brzucha „Wędrująca chustka” – leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu – próba uchwycenia palcami stóp leżącej na podłodze chusty, uniesienie w górę i opuszczenie jej na brzuch. Wykonanie 2 – 3 oddechów przeponą, odłożenie chusty. Ćwiczenie to wykonywać przemiennie: prawą, lewą stopą oraz obunóż. Powtórzyć 2 x.
- Ćwiczenia oddechowe „Falująca chustka”. Dzieci trzymają rozłożoną chustkę w rękach, dmuchają na nią delikatnie lub mocno, obserwując w jaki sposób się porusza. Nauczyciel zwraca uwagę na nabieranie powietrza nosem, a wydychanie ustami.
- „Foka” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci w leżeniu przodem, ręce wyprostowane, wyciągnięte przed siebie, nogi wyprostowane i złączone. Wprawiają tułów w ruch, poruszając się po lodzie jak foki.
- „Wiatraczki” – ćwiczenie ramion. Dzieci trzymają szarfę raz w lewej, raz w prawej dłoni i zataczają duże koła.
- „Sprytne stopy” - ćwiczenia stóp. Dzieci stawiają stopę na chustce rozłożonej na podłodze. Na dany sygnał zbierają chustkę palcami stopy, ściągając ją pod piętę (jakby fastrygowały materiał). Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą stopą. Siad prosty podparty, chustka leży przy lewej stopie; dzieci chwytają ją palcami prawej stopy i przekładają ją kilka razy przez lewą nogę. Następnie ćwiczenie wykonują drugą nogą. W pozycji stojącej dzieci chwytają stopą leżącą na podłodze chustę, podrzucają ją do góry i obserwują jej ruch podczas opadania, po czym odtwarzają ten ruch własnym ciałem. Powtórzyć 2x.
- „Chodzimy po wysokim śniegu” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Nauczyciel stawia dwie ławki, a na nich w poprzek kładzie kilka lasek gimnastycznych. Na hasło „chodzimy po wysokim śniegu” dzieci po kolei, wysoko podnosząc kolana, przechodzą między laskami.
- „Ale zimno” – ćwiczenia oddechowe, ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci naśladują ruchy wykonywane przez nauczyciela, który pokazuje, w jaki sposób można się rozgrzać. Dzieci podskakują, klepią dłońmi w kolana, klepią rękoma po plecach.
- Ćwiczenia porządkowe – zbiórka, wyróżnienie dzieci, które poprawnie wykonywały zadania poprzez pochwałę. Ewaluacja zajęć.
Opracowała: Anna Pyłko