OBSZAR NR 1
Scenariusz zajęć gimnastycznych
Grupa wiekowa: 5 – latki
Temat: „Kolory tęczy” - zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Grupa wiekowa: 5 – latki
Temat: „Kolory tęczy” - zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Cel główny:
Cele szczegółowe:
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, piłka, balony.
Przebieg zajęć:
a) „Ach, gimnastyka” - zabawa ilustracyjna do piosenki.
Ach, gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce do góry, w przód i w bok
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos.
b) Ćwiczenia wstępne z chustą animacyjną:
- unoszenie i opuszczanie chusty
- wiatr – silny wywołujący burzę na morzu i słaby wietrzyk kołyszący falami.
c) „Chodzenie po falach”
Jedna osoba wchodzi na chustę (bez butów), a pozostali, trzymając materiał za uchwyty, „falują” nią tak, by przypominała morze. Osoba na chuście próbuje chodzić.
d) „Kolorowe wycieczki”
Wszyscy siedzą, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami, przechodząc pod chustą. Dla urozmaicenia, utrudnienia prowadzący może wymienić więcej niż jeden kolor.
e) „Sztorm”
Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
f) ,,Złap przesyłkę”
Grupa tworzy koło, trzymając chustę na której położona jest piłka. Wyznaczona osoba zajmuje miejsce pod chustą, wyciągając ręce przez otwór. Zadaniem bawiących jest tak prowadzić piłkę, by trafiła ona do osoby pod chustą. Zabawa może być prowadzona na czas ( kto więcej razy w czasie jednej minuty chwyci i odrzuci piłkę na chustę).
g) „Kolorowa gwiazda”
Wszystkie dzieci leżą na chuście, nogi mają skierowane do środka chusty. Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- turlamy się w lewo,
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry,
- kładziemy ręce za głowę i znowu podnosimy do góry,
- podnosimy prawą nogę do góry, lewą, opuszczamy,
- podnosimy obie nogi do góry,
- siadamy,
- powoli wstajemy.
h) „Kwiat lotosu”
Jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą, pozostali uczestnicy zabawy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę i idąc powoli, zawijają siedzącego na wysokość ramion, zatrzymują się i na trzy, cztery równocześnie i szybo wycofują się.
i) ,,Kogo brakuje?”
Uczestnicy siedzą w kręgu dookoła chusty z zamkniętymi oczami. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
j) Podsumowanie: pochwała dzieci uczestniczących w zajęciach i rozdanie im pieczątek.
Opracowały:
Małgorzata Damszel
Agnieszka Piasecka
- poznanie zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej;
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Cele szczegółowe:
- zna zabawy z wykorzystanie chusty animacyjnej;
- współpracuje w grupie;
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
- czynna – zadań stawianych dziecku,
- słowna – objaśnień.
Formy:
- grupowa
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, piłka, balony.
Przebieg zajęć:
a) „Ach, gimnastyka” - zabawa ilustracyjna do piosenki.
Ach, gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce do góry, w przód i w bok
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos.
b) Ćwiczenia wstępne z chustą animacyjną:
- unoszenie i opuszczanie chusty
- wiatr – silny wywołujący burzę na morzu i słaby wietrzyk kołyszący falami.
c) „Chodzenie po falach”
Jedna osoba wchodzi na chustę (bez butów), a pozostali, trzymając materiał za uchwyty, „falują” nią tak, by przypominała morze. Osoba na chuście próbuje chodzić.
d) „Kolorowe wycieczki”
Wszyscy siedzą, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami, przechodząc pod chustą. Dla urozmaicenia, utrudnienia prowadzący może wymienić więcej niż jeden kolor.
e) „Sztorm”
Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
f) ,,Złap przesyłkę”
Grupa tworzy koło, trzymając chustę na której położona jest piłka. Wyznaczona osoba zajmuje miejsce pod chustą, wyciągając ręce przez otwór. Zadaniem bawiących jest tak prowadzić piłkę, by trafiła ona do osoby pod chustą. Zabawa może być prowadzona na czas ( kto więcej razy w czasie jednej minuty chwyci i odrzuci piłkę na chustę).
g) „Kolorowa gwiazda”
Wszystkie dzieci leżą na chuście, nogi mają skierowane do środka chusty. Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- turlamy się w lewo,
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry,
- kładziemy ręce za głowę i znowu podnosimy do góry,
- podnosimy prawą nogę do góry, lewą, opuszczamy,
- podnosimy obie nogi do góry,
- siadamy,
- powoli wstajemy.
h) „Kwiat lotosu”
Jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą, pozostali uczestnicy zabawy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę i idąc powoli, zawijają siedzącego na wysokość ramion, zatrzymują się i na trzy, cztery równocześnie i szybo wycofują się.
i) ,,Kogo brakuje?”
Uczestnicy siedzą w kręgu dookoła chusty z zamkniętymi oczami. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
j) Podsumowanie: pochwała dzieci uczestniczących w zajęciach i rozdanie im pieczątek.
Opracowały:
Małgorzata Damszel
Agnieszka Piasecka